De Van Brienenoordbrug is een grote brug over de Nieuwe Maas aan de oostkant van Rotterdam. De brug bestaat uit twee naast elkaar gelegen boogbruggen met in het verlengde daarvan drie basculebruggen. Het plan voor de Van Brienenoordbrug dateerde al uit de vroege jaren dertig. Tijdens de regering van minister-president Colijn werd een rijkswegenplan uitgewerkt waarbij ten oosten van Rotterdam een brug over de rivier zou komen. Het geld dat hiervoor gereserveerd was, werd echter in eerste instantie voor de bouw van een Maastunnel gebruikt.
De Van Brienenoordbrug dankt zijn naam aan het onderliggende Eiland van Brienenoord, het oord van A.W. baron van Brienen. De Van Brienenoordbrug werd door de toenmalige koningin Juliana feestelijk opengesteld voor verkeer op 1 februari 1965.
Al snel bleek de capaciteit van de brug ontoereikend. In 1986 werd begonnen met een grootschalig project dat voorzag in een verdubbeling van de Van Brienenoordbrug en de toeleidende wegen. De tweede (westelijke) boog is iets breder dan de oude eerste boog. Op 2 april 2008 werd bekendgemaakt dat de Van Brienenoordbrug in zo'n slechte staat verkeert dat deze binnen 10 jaar moet worden gerenoveerd. Jaarlijks varen zo'n 140.000 schepen onder de brug door. Voor circa 500 daarvan moet de brug worden geopend.
Deze foto toont met name de naast elkaar gelegen boogbruggen. Onder de boogbruggen door zie je in de verte de eerste hoogbouw van Rotterdam.

