kleurenzweem

Mensen in alle vormen en maten
Gebruikersavatar
Daniel Doyen
Lid
Lid
Berichten: 4511
Lid geworden op: 28 jun 2013 09:51
Bezwaar bewerken: Ja
Geslacht: Man
Locatie: Earth

Re: kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

@ Frans, ja inderdaad ik doe mijn ding, mag dat niet ?

En mijn bijdrage aan Frako en Canon 6D is dat het menselijk oog ook goed is in kleur correctie.

Mijn persoonlijke visie is ook dat als je alles moet meten, en alles in een bepaalde ge-eikte correctie moet passen, ik me afvraag wat de inbreng van de fotograaf nog is ?

Dit stemt niet overeen met jou visie, mag ik dit daarom hier niet neerschrijven ? En waarom ga je dan onmiddellijk in de aanval als mijn visie niet met de jouwe overeenstemt ?

Ik neem de tijd hier iets neer te pennen, en ik bedoel het goed, wil met niemand ruzie, maar ik besef maar al te goed dat mijn fotografische visies niet overeen stemmen met de massa...

No hard feelings :proost

DD.
Gebruikersavatar
frako
Lid
Lid
Berichten: 6220
Lid geworden op: 26 dec 2016 14:20
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Oosterblokker (NH)

kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

@DD Gaat het een beetje. Ik dacht dat ik Canon zijn verzoek beantwoorde. Je wijst mij juist op mijn techniek en kleuren kennis. Ik vindt dat mijn update helemaal niet slecht is. Volgens mij was het orgineel toch een beetje geel. Maar mischiien ligt dat bij jouw monitor anders.
@Canon Ik heb op marktplaats tegen een redelijke prijs een spyder gekocht. De kleuren van aan afgedrukte foto komen daardoor exact overeen met mijn monitor. En ja ook een laptop is daarmee te calibreren.
Gebruikersavatar
Daniel Doyen
Lid
Lid
Berichten: 4511
Lid geworden op: 28 jun 2013 09:51
Bezwaar bewerken: Ja
Geslacht: Man
Locatie: Earth

Re: kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

# Frako: als jij je bewerkte update goed vind, is gewoon alles perfect, en heb ik voor niets de moeite genomen om te reageren, mijn welgemeende excuses dan.
Gebruikersavatar
frako
Lid
Lid
Berichten: 6220
Lid geworden op: 26 dec 2016 14:20
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Oosterblokker (NH)

kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

@DD Niet slecht heb ik gesteld. Op deze manier zijn jouw reacties ook contra -productief. MIschien helpt het als je ook eens wat meer op je eigen communicatie let. En die excuses van jou zijn niet gemeend waar wel op zijn plaats. Maar bespaar je de tijd en reageer niet meer op mijn foto's.
Gebruikersavatar
Ron62
Moderator
Berichten: 44032
Lid geworden op: 30 jan 2011 11:14
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Naaldwijk

Re: kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

En dan zeggen ze dat ik wat los maak op het forum. :rof ;)
Gebruikersavatar
ArtenCo
Lid
Lid
Berichten: 7491
Lid geworden op: 22 jun 2012 15:31
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Vrouw
Contacteer:

kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

Ron dat valt toch wel mee? :rof

Er zijn forumleden die denken het altijd beter weten!! Ook ik stoor met aan bepaalde mensen...ach dat gebeurd overal. Gewoon een keuze daarin maken dan heb je er ook geen last meer van.
Gebruikersavatar
Frans
Lid
Lid
Berichten: 52236
Lid geworden op: 25 aug 2008 22:01
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Doetinchem

kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

Nog een laatste woord dan van mijn kant. Het menselijk visueel systeem is ten enemale niet in staat om goed kleurzwemen op een monitor te herkennen. Het lijdt aan chromatisch adaptatie.
Je hoeft van mij niet natuurgetrouw te werken.
Maar als je dat doet wijk er dan wel zodanig van af dat het geen vergissing lijkt.
Of doe het zoals jij door soms extreme viasagie.
Maar dat speelde in dit topic niet. TS had een vraag in verband met kleurzweem. Daar is op geantwoord.
En dat het allemaal goed bedoeld is? Zo langzamerhand denk ik je daarin genoeg te kennen.

@Ron: hoezo???
Gebruikersavatar
Ron62
Moderator
Berichten: 44032
Lid geworden op: 30 jan 2011 11:14
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Naaldwijk

Re: kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

ArtenCo schreef:Ron dat valt toch wel mee? :rof
Ik vind ook dat het wel meevalt ja. :DD

@Frans, dat waren Henry z'n woorden: forum/viewtopic.php?p=1230023#p1230023" onclick="window.open(this.href);return false; ;)
Gebruikersavatar
xafke
Lid
Lid
Berichten: 4932
Lid geworden op: 12 jul 2015 02:18
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Belgie

Re:

Bericht Geplaatst:

Canon-6D schreef:Allen bedankt voor jullie reacties hierop.
Ik weet niet of het mogelijk is om een monitor van een laptop te kalibreren met behulp van de datacolor spyder.
Ik zal me eens verder hierin gaan verdiepen.
Je kan elk scherm calibreren waar de software toegang heeft tot de LUT van de videokaart. Dit is dus vooral van toepassing voor de besturingssystemen Windows, Linux en MACos.
ECHTER heb je nog geen garanties dat het echt top zal zijn.

Even kort door de bocht schetsen wat het probleem is...

In uw software worden kleuren bewaard onder RGB waarden of gelijkaardig. Die worden omgezet en doorgegeven aan de videokaart als RGB waar een LUT tabel in zit. De tabel heeft als doel om voor elke denkbare kleur zekere waarden door te geven aan de schermhardware. Omdat elk scherm kleuren anders gaat weergeven is het belangrijk dat er een lineaire 1 op 1 relatie is tussen de waarden die in je software zitten juist over te brengen naar wat uit je beeldscherm komt.

Bepaalde schermen zullen naar gelang hun technologie bepaalde kleuren iets harder of iets zachter uitsturen met gevolg dat de weergave niet 100% is wat bedoeld is in software.

Het calibreren bestaat er in om een ruime reeks aan testkleuren te sturen door de LUT en videokaart naar je scherm. De sensor in het calibratieapparaat zal dan meten welke kleur uit je scherm komt. Zijn bepaalde kleuren overstuurd dan zal die software de nodige correcties doorgeven aan uw videokaart (via de LUT) om de nodig correcties te doen. Finaal worden die bewaard als een kleurprofiel voor je scherm en worden telkens bij het opstarten van het OS ingeladen.

Na het afvuren van een hele reeks aan testkleuren worden de LUT waarden bijgesteld.

Echter heb je nog geen 100% garantie en de reden zit hem deels in de vele kleuren die er weergegeven kunnen worden. De calibratie bestaat er in om voldoende testkleuren op het scherm te plaatsen en die te corrigeren echter niet allemaal want het zijn er gewoon te veel. Dus kleine afwijking is nog steeds mogelijk.

Anderzijds is afhankelijk van de schermtechnologie de ijking enkel van toepassing onder de omstandigheden waaronder de calibratie is gedaan. Ga je bepaalde factoren gaan veranderen dan kan alles weer in het gedrang komen. Vooral TN schermen hebben bv last van de kijkhoek. IPS schermen hebben daar veel minder last van. De kwaliteit van je beeldscherm kan ook varieeren per plaats op het scherm. Zo zijn gekend scherm bleeding waarbij bepaalde stukken van een scherm iets anders kleur of helderheid gaat weergeven dan op een ander plaats.

Het is dus best wel een complex verhaal. Dat is dan ook de reden waarom meestal een klein kapitaal uitgegeven zal worden om een zeer goed scherm te hebben. Echter neemt dit niet weg dat ook goedkope schermen best wel zeer goed kunnen presteren.

Vroeger waren de gemiddelde schermen slecht tot zeer slecht van kwaliteit maar we zien de laatste jaren daar veel verbetering in. Veel schermen die nu op de markt kopen hebben bijna geen calibratie meer nodig.

Weet ook dat TN schermen gemaakt zijn voor kantoortoespassing (word, excel, email,...) Kleurweergave is niet zo belangrijk voor die toepassing.
Andere schermen worden gemaakt op het spelen van games waarbij vooral een snelle weergave van belang is en de juiste kleurweergave van minder belang is.
En dan finaal heb je de gespecialiseerde schermen voor video en foto bewerking. Ok het zijn de duurste schermen maar ze zijn wel de beste in juiste kleurweergave.

@Frans: Ik heb mogelijks die pagina wat diagonaal gelezen. Mijn excuus. Ik bekijk het later eens opnieuw. Maar even terzijde is het hebben van een grote naam voor mij niet voldoende om waarde te hechten aan hun analyses. Veel van die grote namen zijn een meester in het maken van foto´s maar hebben totaal geen weet van de technologie of theorie dat er achter zit. We zijn ook in een tijdperk gekomen waarbij parate en gedegen kennis van fotografie niet meer belangrijk is. Ik zie enkel nog bij de zeer oude generatie dat ze een zeer goede parate kennis hebben.
Gebruikersavatar
Henry
Lid
Lid
Berichten: 53072
Lid geworden op: 25 mar 2008 19:21
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Almere

Re: kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

Ron62 schreef:En dan zeggen ze dat ik wat los maak op het forum. :rof ;)
Ron, er is altijd nog “baas boven baas”. :DD
Gebruikersavatar
Daniel Doyen
Lid
Lid
Berichten: 4511
Lid geworden op: 28 jun 2013 09:51
Bezwaar bewerken: Ja
Geslacht: Man
Locatie: Earth

Re: kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

Ik weet het, ik ken er niet veel van, maar voor mijn zijn de beste monitors nog steeds de Barco's !

Deze zijn het best kalibreer baar.

Ik kies en maar eentje uit het brede gamma :

https://www.connection.com/product/barc ... uredSearch" onclick="window.open(this.href);return false;

Perfectie heeft natuurlijk steeds een prijskaartje :rof

Smiley post :)
Gebruikersavatar
xafke
Lid
Lid
Berichten: 4932
Lid geworden op: 12 jul 2015 02:18
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Belgie

kleurenzweem

Bericht Geplaatst:

Hehe, ik snap je punt wel Daniel.

Maar het is wel een feit dat op kwaliteit meestal een prijs staat. Die merken zijn niet achterlijk hoor. Zij weten ook wel hoe ze hun producten moeten vermarkten.

Die Barco zou trouwens niet geschikt zijn om fotoedit op te doen. Dat is een monitor ontwikkeld voor medische toepassingen.
Plaats reactie

Terug naar “Portretten”