Ik heb de foto in de openingspost even gedownload en iets verscherpt. De foto knapt daar v.w.b. de scherpte ernorm van op. Digitale foto's moet je altijd na het verkleinen iets verscherpen, omdat ze anders wat onscherp overkomen.
Daarnaast nog iets over je lens. Je fotografeert met een 18-300mm. Dit is bijna een "alles-in-1" lens. Met deze lens op je camerabody hoef je namelijk bijna nooit meer een lenswissel uit te voeren. Zo op het eerste gezicht dus een goede keus; een echte alleskunner dus!
De alleskunners hebben naast het voordeel van het niet hoeven wisselen ook een aantal nadelen. Om er een paar te noemen:
- Ze zijn niet even scherp over het hele bereik.
- Ze hebben een redelijk klein diafragma (grote f/waarde).
- Ze bevatten iets meer lensfouten dan andere lenzen.
De scherpte
Op
deze site kun je lenzen met elkaar vergelijken. Selecteer bijvoorbeeld "Image Quality" om vervolgens op de volgende pagina de gegevens in te vullen. Vergelijk jouw lens maar eens met de kwaliteit van een 50mm f/1.8 lens. Omdat de site niet meer goed wordt bijgehouden is het soms wel even schipperen met de camerakeuze. Ik heb je geholpen en de gegevens ingevuld. Het resultaat vind je
hier. Vervolgens moet je met je muis over het pijltje bewegen. Je ziet dan de kwaliteit van de lens in het midden, het gebied rond het midden en in de hoeken.
Het grootste mogelijke diafragma (kleinste f/waarde)
De grootst mogelijke diafragma van je lens is f/3.5 - f/6.3, afhankelijk van hoeveel je er mee inzoomt.
Het diafragma bepaalt de scherptediepte in een foto. Die scherptediepte is naast het diafragma afhankelijk van de afstand tot het onderwerp en de gehanteerde brandpuntsafstand.
Vergeleken met een 50mm f/1.8 is de die jij bereikt met jouw lens relatief groot. Wil je spelen met deze variabelen en kijken wat de scherptediepte doet?
Hier vind je daarvoor een handig tool.
Doordat deze lens je dus een relatief grote scherptediepte geeft, zal de achtergrond in jouw foto's met deze lens er altijd relatief zichtbaarder in de foto komen. Wat kun je hieraan doen?
1. Je zou een lens kunnen kopen met een groter diafragma (kleinere f-waarde). Deze lenzen zijn relatief duur, met 1 uitzondering: de 50mm f/1.8. Deze lens is lekker goedkoop en tweedehands op Marktplaats zelfs al vanaf €80 aangeboden. Met wat afdingen moet je ze zelfs nog goedkoper kunnen krijgen. Als je vervolgens met deze lens met een groot diafragme (kleine f-waarde) je foto's maakt, zul je zien dat je onderwerp (in dit geval Jip) veel beter los komt uit zijn achtergrond. De noodzaak om achtergronden te vervangen door een egaal gekleurd vlak is dan veel minder aanwezig.
2. Je zou je onderwerp verder van de achtergrond kunnen plaatsen. Het nadeel is dat hier altijd een fysieke beperking aan vast zit: het onderwerp wil/kan niet verder van de achtergrond.
Lensfouten
Denk bij lensfouten aan vervorming of aan "het paarse spook".