Wolves, nee hoor dat gaat niet op.
Iedereen die het artikel gelezen heeft (of de theorie ergens anders vandaan heeft) zal zich niet laten afschrikken door de 5 dpi (dots per inch).
Even op een rijtje:
- een foto bestaat uit pixels (en niet uit cm's of uit inches)
- stel je hebt een foto met het volgende aantal pixels: 4500 x 3000 pixels, dan heb je bij een afdrukje van 15 x 10inch een dpi van 300. Immers: 4500/15 = 300 dpi en 3000/10 = 300 dpi.
- een afdrukcentrale vraagt voor een kwalitatief goede afdruk om een dpi van minimaal 200. Een dpi van 300 levert je een goede afdruk op.
Nu kun je zelf het vakje dpi invullen met elke waarde die je wilt. Pas als je de computer de foto laat resampelen, wordt er informatie toegevoegd of verwijderd. Als je dit resampelen niet laat uitvoeren, zal de computer niks met deze info doen.
Wat nu als je foto een afdrukkwaliteit van 300dpi niet haalt (bijvoorbeeld omdat de afdruk te groot is)? De foto wordt dan geresampled: de computer verzint er extra pixels bij. Als de computer dus weinig extra pixels moet bijverzinnen, dan valt dit nauwelijks op, maar als de computer er veel bij moet verzinnen dan zul je dit dus merken aan de kwaliteit.
Voorbeeld: je wilt van het vorige voorbeeldje nu een printje hebben van 45x30inch. Dit levert je een dpi op van 100. Dit is dus te weinig. Om van de 100dpi op de 300dpi te komen, zal de computer dus na elke pixel simpel gezegd 2 pixels bij moeten verzinnen. Je begrijpt dat de kwaliteit van de foto dan niet geweldig zal zijn.
Als je een dpi hebt van bijvoorbeeld 200, dan zal de computer dus na elke 2 pixels een nieuwe moeten verzinnen, etc.
Hoe dichter je afdrukje een dpi heeft die bij de 300 ligt, des te beter is de kwaliteit van je foto. Randvoorwaarde is dan wel dat het aantal dpi's via de pixels van de originele foto moet komen en niet via het resamplen.
Als je op het internet een foto plaatst waarvan je niet wilt dat mensen er iets mee kunnen, dan moet je dus zorgen dat je een foto met een lage kwaliteit plaatst. Wanneer mensen je foto downloaden en deze willen printen, moet de computer er immers veel pixels bij verzinnen. De kans dat de computer precies de juiste pixels bij verzint is nautuurlijk heel erg klein.
Als je een groot bestand op internet plaatst en het vakje dpi vult met de waarde 5 zonder te resampelen, dan plaats je dus op internet een groot bestand. Een ieder die dit grote bestand van internet haalt, kan doordat de foto bestaat uit een groot aantal pixels dit bestand dus gebruiken voor het maken van een afdrukje.
