Spuug, en een gewassen meervoudig gewassen t shirt.
Verder alleen je front element schoonmaken als het echt nodig is. Een coating eraf poetsen, dan moet je wel een pannenspons gebruiken.

Filter! never nooit niet. Recht glas is meer gevoelig voor welke andere effecten danook! laat staan dat menigeen gebruiker slechtere filters heeft dan de coating die de leveranciers op hun lenzen coaten.
Maar verder ga ik met Alex mee, grijze lucht met een donkere tak is meestal feest voor CA, zelfs voor heel dure lenzen. En is iets wat in deze winter tijd vaker voorkomt.
En spuug???? Daarin zitten enzymen, een brildrager weet als geen ander dat daarmee vet en ongein zeer goed verwijderd wordt. En geen papier dan bv Kodak Lens papier omdat 9 van 10 keer er HOUT in zit en krassen kan opleveren. Verder kan adem ook goed zijn.
Lenspen is voor stofjes niet voor gehele reiniging.
En nogmaals een filter is zelfs met een minime laag opgedampt vocht in de lucht en recht glas vaak slechter in staat om licht te breken. En filter, het woord zegt het al filtert. Wel een goed exemplaar hebben tegen zout, zand, blubber ed, maar verder niet gebruiken, en zeker niet 's avonds omdat het flare kan opleveren, zelfs exemplaren van 200 euro en meer.
Ik maak mijn front element vrijwel nooit schoon zelf niet met gekleurde spikkels.
Gelukkig heb ik ook geen gebroken front elementen maar zelfs met dit soort kapotte front elementen kun je nog fotograferen
http://www.lensrentals.com/blog/2008/10/front-element-scratchesen verder hier kun je meer lezen.
http://www.lensrentals.com/blog/2011/05/the-lensrentals-lens-cleaning-methods#more-1931En MArtinvh bedoeld met een brillendoekje een vilten ed doekje, ik hoop tenminste dat hij niet de geimpregneerde siliconen doekjes bedoeld, want dan wordt alleen maar erger. Die in alcohol gedoopte versies kunnen ook, en je hoeft echt niet bang te zijn dat je de coating van een lens poetst, dat is een fabel, zonder brasso.