petervaneekelen schreef:
Allemaal waar, mannen. Maar de vraag ging over HDR, meer specifiek over photomatix. Mijn indruk is dat als je een RAW-bestand in photomatix haalt, deze er eerst een "foto" van maakt (een jpeg, tiff o.i.d.) en dan alle volgende bewerkingen (waaronder de HDR-bewerking zelf) op die foto loslaat. Waarmee alle voordelen van RAW dus weer weg zijn, en je afhankelijk bent van wat photomatix doet met je RAW. Als dat zo is kun je m.i. beter maar zelf je conversie uitvoeren, en die in photomatix laden.
Even een technische verhaal.
Alle soorten van RAW zijn gebaseerd op TIFF, het grootste verschil is dat fabrikanten er specificaties aan toe voegen zodat je wit balans en dergelijk bekend is en kan aanpassen daarnaast is de bit-rate aangepast op de sensor. RAW is 12 of 14 bit terwijl TIFF 8, 16 of 32 bit is.
In het kort, als je RAW omzet naar 16bit tiff heb je theoretische geen kwaliteit verlies. Je verlies wel de camera "eigenschappen" van RAW.
Nu stukje specifiek over HDR.
Echte HDR is bijvoorbeeld 2 of meer foto's bedoelt om het dynamische bereik te vergroten.
Een 32bit is "breed" genoeg om HDR te omvatten. Als je foto's samen voeg naar HDR in photoshop dan krijg je ook echt een 32bit bestand. Probleem is alleen dat het bereik zo groot is dat een standaard monitor dat niet kan weergeven.
Daarom moet het contrast omlaag om het zichtbaar te maken en een manier daarvoor is tonemapping.
Tonemapping krijg je de bekende kleuren die je vaak ziet met HDR maar dat hoeft niet perse.
Dit is bijvoorbeeld één van de eerste HDR foto's die werd gemaakt in 1856

Hij heeft hier een foto van de zee samen gevoegd met een foto van de lucht, vroeger was het bereik van een foto zo klein dat dat niet mogelijk was om met een enkele foto te doen.
Van een RAW 3 jpegs maken en dan samen voegen met HDR programma kan zeker het gewenste effect geven maar omdat je dynamische bereik nog steeds "normaal" is zal je het eigenlijk geen HDR mogen noemen. Je kan immers de RAW zo bewerken dat het de schaduw en hoog lichten hetzelfde zijn als met de pseudo HDR.
ps. voor de mods.
Ik heb de foto niet gemaakt maar Gustave Le Gray is 130 jaar geleden gestorven dus is die over de 70 jaar grens heen voor de copyright.